Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F620CS
RC3216F620CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F620CS
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F620CS.pdf
Availability of RC3216F620CS
QUANTITY
RC3216F620CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F620CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F620CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F620CS
Related LinksRC3216, RC3216F620CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F620CS Details Description
Related parts for RC3216F620CS
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
FSKT IDC S 06 30AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 11K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf