Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J205CS
RC3216J205CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J205CS
Brief Description
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J205CS.pdf
Availability of RC3216J205CS
QUANTITY
RC3216J205CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J205CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J205CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J205CS
Related LinksRC3216, RC3216J205CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J205CS Details Description
Related parts for RC3216J205CS
DIODE ZENER 2.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 30POS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf