Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J680CS
RC3216J680CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J680CS
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J680CS.pdf
Availability of RC3216J680CS
QUANTITY
RC3216J680CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J680CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J680CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J680CS
Related LinksRC3216, RC3216J680CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J680CS Details Description
Related parts for RC3216J680CS
FIXED IND 5UH 2.6A 44.2 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.30K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/4 2 4-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #6 SCREW datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC datasheet.pdf