Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3225F180CS
RC3225F180CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3225F180CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RC3225F180CS.pdf
Availability of RC3225F180CS
QUANTITY
RC3225F180CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3225F180CS
Internal Part NumberEIS-RC3225F180CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3225F180CS
Related LinksRC3225, RC3225F180CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3225F180CS Details Description
Related parts for RC3225F180CS
IC MCU 8BIT 8K 16MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 14PS GOLD SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 64.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf