Vishay/Dale RCA080510K0FKEA
RCA080510K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCA080510K0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCA080510K0FKEA.pdf
Availability of RCA080510K0FKEA
QUANTITY
RCA080510K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA080510K0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCA080510K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA080510K0FKEA
Related LinksRCA0805, RCA080510K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCA080510K0FKEA Details Description
Related parts for RCA080510K0FKEA
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SITE LICENSE SRIO 2.1 ECP2M datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf