Sullins Connector Solutions RCA30DRMT-S288
RCA30DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCA30DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RCA30DRMT-S288.pdf
Availability of RCA30DRMT-S288
QUANTITY
RCA30DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA30DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-RCA30DRMT-S288
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA30DRMT-S288
Related LinksRCA30DR, RCA30DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA30DRMT-S288 Details Description
Related parts for RCA30DRMT-S288
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC SERIALIZER/CBL DVR 48-LLP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 90A TO252-3 datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 4POS PIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 25W datasheet.pdf