Sullins Connector Solutions RCA43DTBT
RCA43DTBT picture photo
Mfg. Part Number
RCA43DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RCA43DTBT.pdf
Availability of RCA43DTBT
QUANTITY
RCA43DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA43DTBT
Internal Part NumberEIS-RCA43DTBT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA43DTBT
Related LinksRCA4, RCA43DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA43DTBT Details Description
Related parts for RCA43DTBT
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN ACCESSORY F datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/05/90LF 3.2 BK datasheet.pdf
TRANSISTOR 350W 1090MHZ datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 26CKT (240 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf