Vishay/Dale RNC60J4701BSRE6
RNC60J4701BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4701BSRE6
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4701BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4701BSRE6
QUANTITY
RNC60J4701BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4701BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4701BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4701BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4701BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4701BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4701BSRE6
IC 8-BIT 60MHZ A/D CONV 20-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.2A 102.1 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.3MH 60MA 46 OHM TH datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf