Sullins Connector Solutions RCB100DYFN
RCB100DYFN picture photo
Mfg. Part Number
RCB100DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD
Datasheet Download
RCB100DYFN.pdf
Availability of RCB100DYFN
QUANTITY
RCB100DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB100DYFN
Internal Part NumberEIS-RCB100DYFN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB100DYFN
Related LinksRCB10, RCB100DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB100DYFN Details Description
Related parts for RCB100DYFN
TVS DIODE 10VWM 18VC PWRMITE1 datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 6" RG-178 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 140MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
CONN FMALE M8 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 BKWY datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf