Sullins Connector Solutions RCB15DHBT
RCB15DHBT picture photo
Mfg. Part Number
RCB15DHBT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP
Datasheet Download
RCB15DHBT.pdf
Availability of RCB15DHBT
QUANTITY
RCB15DHBT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB15DHBT
Internal Part NumberEIS-RCB15DHBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB15DHBT
Related LinksRCB1, RCB15DHBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB15DHBT Details Description
Related parts for RCB15DHBT
RES 12.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
TRIMMER 330K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.110" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf