Vishay/Dale RN55C94R2FB14
RN55C94R2FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C94R2FB14
Brief Description
RES 94.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C94R2FB14.pdf
Availability of RN55C94R2FB14
QUANTITY
RN55C94R2FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C94R2FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C94R2FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)94.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C94R2FB14
Related LinksRN55C9, RN55C94R2FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C94R2FB14 Details Description
Related parts for RN55C94R2FB14
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.4A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 7MM ORANGERED C.C datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AMC-AMC PLG RG-178 100MM datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf