Sullins Connector Solutions RCB65DYHT
RCB65DYHT picture photo
Mfg. Part Number
RCB65DYHT
Brief Description
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB65DYHT.pdf
Availability of RCB65DYHT
QUANTITY
RCB65DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB65DYHT
Internal Part NumberEIS-RCB65DYHT
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB65DYHT
Related LinksRCB6, RCB65DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB65DYHT Details Description
Related parts for RCB65DYHT
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP09H/AE09G/HFP09H datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
78K0 FX2 IECUBE 48 TQFP T-TYPE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG 500' datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf