Sullins Connector Solutions RCC10DCAT
RCC10DCAT picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DCAT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RCC10DCAT.pdf
Availability of RCC10DCAT
QUANTITY
RCC10DCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DCAT
Internal Part NumberEIS-RCC10DCAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DCAT
Related LinksRCC1, RCC10DCAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DCAT Details Description
Related parts for RCC10DCAT
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 50V 0.14A MCPH6 datasheet.pdf