Sullins Connector Solutions RCC10DRXI
RCC10DRXI picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DRXI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC10DRXI.pdf
Availability of RCC10DRXI
QUANTITY
RCC10DRXI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DRXI
Internal Part NumberEIS-RCC10DRXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DRXI
Related LinksRCC1, RCC10DRXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DRXI Details Description
Related parts for RCC10DRXI
IC 10MHZ CMOS USC 100-VQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 3W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf