Sullins Connector Solutions RCC12HETH
RCC12HETH picture photo
Mfg. Part Number
RCC12HETH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL
Datasheet Download
RCC12HETH.pdf
Availability of RCC12HETH
QUANTITY
RCC12HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12HETH
Internal Part NumberEIS-RCC12HETH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12HETH
Related LinksRCC1, RCC12HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12HETH Details Description
Related parts for RCC12HETH
CONN FFC VERT 26POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W PMDS datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR I2C 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
IC OR/AND INVERTER GATE 20PLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf