Sullins Connector Solutions RCC24DCAN
RCC24DCAN picture photo
Mfg. Part Number
RCC24DCAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RCC24DCAN.pdf
Availability of RCC24DCAN
QUANTITY
RCC24DCAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC24DCAN
Internal Part NumberEIS-RCC24DCAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC24DCAN
Related LinksRCC2, RCC24DCAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC24DCAN Details Description
Related parts for RCC24DCAN
BOX ALUM GRAY 8.76"L X 5.76"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 2500' datasheet.pdf
LED WHITE SIDE VIEW PLCC datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf