Sullins Connector Solutions RCC36DETH
RCC36DETH picture photo
Mfg. Part Number
RCC36DETH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL
Datasheet Download
RCC36DETH.pdf
Availability of RCC36DETH
QUANTITY
RCC36DETH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC36DETH
Internal Part NumberEIS-RCC36DETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC36DETH
Related LinksRCC3, RCC36DETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC36DETH Details Description
Related parts for RCC36DETH
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 6COL VERT datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
SLMT,STR,SNB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
NOISE FILTER COM 12 OHM 5V 0302 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf