Sullins Connector Solutions RCC60DCMI-S288
RCC60DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCC60DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC60DCMI-S288.pdf
Availability of RCC60DCMI-S288
QUANTITY
RCC60DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC60DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-RCC60DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC60DCMI-S288
Related LinksRCC60DC, RCC60DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC60DCMI-S288 Details Description
Related parts for RCC60DCMI-S288
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X6S 0201 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf