Recom Power RCD-24-0.50/W/VREF
RCD-24-0.50/W/VREF picture photo
Mfg. Part Number
RCD-24-0.50/W/VREF
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA
Datasheet Download
RCD-24-0.50/W/VREF.pdf
Availability of RCD-24-0.50/W/VREF
QUANTITY
RCD-24-0.50/W/VREF Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD-24-0.50/W/VREF
Internal Part NumberEIS-RCD-24-0.50/W/VREF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Driver Modules
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductRCD Series LED Drivers
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RCD-24
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output2 ~ 35 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)18W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency96%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD-24-0.50/W/VREF
Related LinksRCD-24-0., RCD-24-0.50/W/VREF Datasheet, Recom Power Distributor
RCD-24-0.50/W/VREF Details Description
Related parts for RCD-24-0.50/W/VREF
EVAL MOD FOR ADS1218 datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48V 8SOIC datasheet.pdf
LAMP FESTOON 10X30 12V 8W AXIAL datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
IC DEMOD FM RADIO 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf