Murata Electronics North America RCE5C2A270J0A2H03B
RCE5C2A270J0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A270J0A2H03B
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A270J0A2H03B.pdf
Availability of RCE5C2A270J0A2H03B
QUANTITY
RCE5C2A270J0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A270J0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A270J0A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A270J0A2H03B
Related LinksRCE5C2A27, RCE5C2A270J0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A270J0A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A270J0A2H03B
HEADER OPEN .030"DIA .600 36POS datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf