Murata Electronics North America RCE5C2A561J0DBH03A
RCE5C2A561J0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A561J0DBH03A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A561J0DBH03A.pdf
Availability of RCE5C2A561J0DBH03A
QUANTITY
RCE5C2A561J0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A561J0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A561J0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A561J0DBH03A
Related LinksRCE5C2A56, RCE5C2A561J0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A561J0DBH03A Details Description
Related parts for RCE5C2A561J0DBH03A
IDC CABLE-AKC10G/ AE10G / AKC10G datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50KHZ RRO 6WLCSP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf