Murata Electronics North America RCER71H105K2K1H03B
RCER71H105K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H105K2K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H105K2K1H03B.pdf
Availability of RCER71H105K2K1H03B
QUANTITY
RCER71H105K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H105K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H105K2K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H105K2K1H03B
Related LinksRCER71H10, RCER71H105K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H105K2K1H03B Details Description
Related parts for RCER71H105K2K1H03B
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
DIP OPTOCOUPLER 5VDC 5A datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44PLCC datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
AIR CONDITIONER datasheet.pdf
RES 6K OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf