Sumida Corporation RCH106NP-120M
RCH106NP-120M picture photo
Mfg. Part Number
RCH106NP-120M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 3.3A 44 MOHM TH
Datasheet Download
RCH106NP-120M.pdf
Availability of RCH106NP-120M
QUANTITY
RCH106NP-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH106NP-120M
Internal Part NumberEIS-RCH106NP-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-106
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)44 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH106NP-120M
Related LinksRCH106, RCH106NP-120M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH106NP-120M Details Description
Related parts for RCH106NP-120M
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC M-LVDS QUAD LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/SS OUT 24V datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 60W datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 730MA 458 MOHM datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf