Sumida Corporation RCH654NP-560K
RCH654NP-560K picture photo
Mfg. Part Number
RCH654NP-560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 570MA 420 MOHM TH
Datasheet Download
RCH654NP-560K.pdf
Availability of RCH654NP-560K
QUANTITY
RCH654NP-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH654NP-560K
Internal Part NumberEIS-RCH654NP-560K
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating570mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH654NP-560K
Related LinksRCH654, RCH654NP-560K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH654NP-560K Details Description
Related parts for RCH654NP-560K
CARD EXTENDR MINI PCI 64BIT 2LYR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ WIFI/BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf