Nichicon UWT1HR33MCR1GB
UWT1HR33MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR33MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR33MCR1GB.pdf
Availability of UWT1HR33MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1HR33MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR33MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR33MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR33MCR1GB
Related LinksUWT1HR3, UWT1HR33MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR33MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1HR33MCR1GB
RES 39K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RU02=RSB TERMINAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ LP 176LQFP datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf