Sumida Corporation RCH895NP-182K
RCH895NP-182K picture photo
Mfg. Part Number
RCH895NP-182K
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 170MA 3.21 OHM
Datasheet Download
RCH895NP-182K.pdf
Availability of RCH895NP-182K
QUANTITY
RCH895NP-182K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH895NP-182K
Internal Part NumberEIS-RCH895NP-182K
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-895
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation210mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.21 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH895NP-182K
Related LinksRCH895, RCH895NP-182K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH895NP-182K Details Description
Related parts for RCH895NP-182K
IC 2.88V O-D 10% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 5WLCSP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 350MA 530 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf