Vishay/Dale RCL040620R0FKEA
RCL040620R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040620R0FKEA
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040620R0FKEA.pdf
Availability of RCL040620R0FKEA
QUANTITY
RCL040620R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040620R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040620R0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040620R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040620R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040620R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040620R0FKEA
IC REG LDO 8V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf