Vishay/Dale RCL040624R3FKEA
RCL040624R3FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040624R3FKEA
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040624R3FKEA.pdf
Availability of RCL040624R3FKEA
QUANTITY
RCL040624R3FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040624R3FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040624R3FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040624R3FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040624R3FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040624R3FKEA Details Description
Related parts for RCL040624R3FKEA
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 3POS datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf