Vishay/Dale RCL04062R20FKEA
RCL04062R20FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04062R20FKEA
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04062R20FKEA.pdf
Availability of RCL04062R20FKEA
QUANTITY
RCL04062R20FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04062R20FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04062R20FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04062R20FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04062R20FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04062R20FKEA Details Description
Related parts for RCL04062R20FKEA
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 20.8A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 16POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 700MA datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V CH 0603 datasheet.pdf