Vishay/Dale RCL04065K49FKEA
RCL04065K49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04065K49FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04065K49FKEA.pdf
Availability of RCL04065K49FKEA
QUANTITY
RCL04065K49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04065K49FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04065K49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04065K49FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04065K49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04065K49FKEA Details Description
Related parts for RCL04065K49FKEA
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 10MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS GOLD SMD datasheet.pdf