Vishay/Dale RCL04065R62FKEA
RCL04065R62FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04065R62FKEA
Brief Description
RES SMD 5.62 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04065R62FKEA.pdf
Availability of RCL04065R62FKEA
QUANTITY
RCL04065R62FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04065R62FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04065R62FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04065R62FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04065R62FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04065R62FKEA Details Description
Related parts for RCL04065R62FKEA
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V/2.8V 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
1.27MM QF50 REC VT POLZ .76AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf