Vishay/Dale RCL04067K68FKEA
RCL04067K68FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04067K68FKEA
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04067K68FKEA.pdf
Availability of RCL04067K68FKEA
QUANTITY
RCL04067K68FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04067K68FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04067K68FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04067K68FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04067K68FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04067K68FKEA Details Description
Related parts for RCL04067K68FKEA
BOX ABS BLACK 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10DFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf