Vishay/Dale RCL0406820KFKEA
RCL0406820KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406820KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406820KFKEA.pdf
Availability of RCL0406820KFKEA
QUANTITY
RCL0406820KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406820KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406820KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406820KFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406820KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406820KFKEA Details Description
Related parts for RCL0406820KFKEA
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMB datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 20K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 11 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf