Vishay/Dale RCL0406887RFKEA
RCL0406887RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406887RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406887RFKEA.pdf
Availability of RCL0406887RFKEA
QUANTITY
RCL0406887RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406887RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406887RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406887RFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406887RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406887RFKEA Details Description
Related parts for RCL0406887RFKEA
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
RES 12 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V T/H datasheet.pdf