Vishay/Dale RCL061236R0JNEA
RCL061236R0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061236R0JNEA
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061236R0JNEA.pdf
Availability of RCL061236R0JNEA
QUANTITY
RCL061236R0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061236R0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL061236R0JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061236R0JNEA
Related LinksRCL0612, RCL061236R0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061236R0JNEA Details Description
Related parts for RCL061236R0JNEA
BOARD EVAL FOR AD977 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 337.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
HOOK PERMA-SEAL (SC-211-10) datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf