Vishay/Dale RCL1218105RFKEK
RCL1218105RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218105RFKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218105RFKEK.pdf
Availability of RCL1218105RFKEK
QUANTITY
RCL1218105RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218105RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218105RFKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218105RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218105RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218105RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218105RFKEK
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
CONN EDGE PCI DUAL .050 184 POS datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 20POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 30.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
RS32ES-D-L H/V INTERFACE datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 100FT datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf