Vishay/Dale RCL121811K8FKEK
RCL121811K8FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121811K8FKEK
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121811K8FKEK.pdf
Availability of RCL121811K8FKEK
QUANTITY
RCL121811K8FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121811K8FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121811K8FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121811K8FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121811K8FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121811K8FKEK Details Description
Related parts for RCL121811K8FKEK
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 6SMD datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC BUFFER DDR 13BIT 96-LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 480W TO3PN datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 128MB SLC datasheet.pdf
D4N-6A2H datasheet.pdf
IC DGTL AUD PWM PROC 8CH 56HTSSO datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf