Vishay/Dale RCL121816K0JNEK
RCL121816K0JNEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121816K0JNEK
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121816K0JNEK.pdf
Availability of RCL121816K0JNEK
QUANTITY
RCL121816K0JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121816K0JNEK
Internal Part NumberEIS-RCL121816K0JNEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121816K0JNEK
Related LinksRCL1218, RCL121816K0JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121816K0JNEK Details Description
Related parts for RCL121816K0JNEK
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 70POS 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf