Vishay/Dale RCL121830R0FKEK
RCL121830R0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121830R0FKEK
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121830R0FKEK.pdf
Availability of RCL121830R0FKEK
QUANTITY
RCL121830R0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121830R0FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121830R0FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121830R0FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121830R0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121830R0FKEK Details Description
Related parts for RCL121830R0FKEK
CONN SOCKET 30AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES 44.44K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 1POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES 24K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf