Vishay/Dale RCL121836R0FKEK
RCL121836R0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121836R0FKEK
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121836R0FKEK.pdf
Availability of RCL121836R0FKEK
QUANTITY
RCL121836R0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121836R0FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121836R0FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121836R0FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121836R0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121836R0FKEK Details Description
Related parts for RCL121836R0FKEK
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf