Vishay/Dale RCL1225124KFKEG
RCL1225124KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225124KFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225124KFKEG.pdf
Availability of RCL1225124KFKEG
QUANTITY
RCL1225124KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225124KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225124KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)