Vishay/Dale RCL12252K32FKEG
RCL12252K32FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252K32FKEG
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252K32FKEG.pdf
Availability of RCL12252K32FKEG
QUANTITY
RCL12252K32FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252K32FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252K32FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252K32FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252K32FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252K32FKEG Details Description
Related parts for RCL12252K32FKEG
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
L37-3F POWER MOD 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 15 SAU 32CKT ( datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf