Vishay/Dale RCL12252K43FKEG
RCL12252K43FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252K43FKEG
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252K43FKEG.pdf
Availability of RCL12252K43FKEG
QUANTITY
RCL12252K43FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252K43FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252K43FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252K43FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252K43FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252K43FKEG Details Description
Related parts for RCL12252K43FKEG
CONV DC/DC HI-EFF 5V OUT 15W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 12.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1/2"X2" 5/PACK datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf