Vishay/Dale RCL12252K61FKEG
RCL12252K61FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252K61FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252K61FKEG.pdf
Availability of RCL12252K61FKEG
QUANTITY
RCL12252K61FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252K61FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252K61FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252K61FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252K61FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252K61FKEG Details Description
Related parts for RCL12252K61FKEG
CONN HEADER VERT .100 5POS 30AU datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 3.0, Super Speed 18 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf