Vishay/Dale RCL12254R75FKEG
RCL12254R75FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12254R75FKEG
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12254R75FKEG.pdf
Availability of RCL12254R75FKEG
QUANTITY
RCL12254R75FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12254R75FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12254R75FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12254R75FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12254R75FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12254R75FKEG Details Description
Related parts for RCL12254R75FKEG
CONN SNAP SPADE #6 10-12AWG datasheet.pdf
IC DUAL 18-BIT AUDIO DAC 16-DIP datasheet.pdf
IC BASESTATION DRIVER SOT608A datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
MGMS COUNTER NUT M16 BRASS datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 18V 300VA datasheet.pdf