Vishay/Dale RCL122552R3FKEG
RCL122552R3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122552R3FKEG
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122552R3FKEG.pdf
Availability of RCL122552R3FKEG
QUANTITY
RCL122552R3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122552R3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122552R3FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122552R3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122552R3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122552R3FKEG Details Description
Related parts for RCL122552R3FKEG
CAP CER 0.39UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY HOLDER CR2 NYLON SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
381 TB RIS CLA LEFT HIGH datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf