Sullins Connector Solutions RCM15DTKT
RCM15DTKT picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DTKT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM15DTKT.pdf
Availability of RCM15DTKT
QUANTITY
RCM15DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DTKT
Internal Part NumberEIS-RCM15DTKT
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DTKT
Related LinksRCM1, RCM15DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DTKT Details Description
Related parts for RCM15DTKT
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 2W 15MM NO datasheet.pdf