Sullins Connector Solutions RCM18DRUI
RCM18DRUI picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DRUI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM18DRUI.pdf
Availability of RCM18DRUI
QUANTITY
RCM18DRUI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DRUI
Internal Part NumberEIS-RCM18DRUI
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DRUI
Related LinksRCM1, RCM18DRUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DRUI Details Description
Related parts for RCM18DRUI
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 768K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CIRC BD SHPR 15-1/2X12-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 18A TO281 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 C0G 910pF 100V datasheet.pdf