Sullins Connector Solutions RCM22DCBT
RCM22DCBT picture photo
Mfg. Part Number
RCM22DCBT
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM22DCBT.pdf
Availability of RCM22DCBT
QUANTITY
RCM22DCBT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM22DCBT
Internal Part NumberEIS-RCM22DCBT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM22DCBT
Related LinksRCM2, RCM22DCBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM22DCBT Details Description
Related parts for RCM22DCBT
JUMPER-H1504TR/A3048R/H1504TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX QUAD LVDS 32-TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf