Sullins Connector Solutions RCM40DCSN
RCM40DCSN picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DCSN
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM40DCSN.pdf
Availability of RCM40DCSN
QUANTITY
RCM40DCSN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DCSN
Internal Part NumberEIS-RCM40DCSN
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DCSN
Related LinksRCM4, RCM40DCSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DCSN Details Description
Related parts for RCM40DCSN
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 62.6KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 20A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf